• Bist 100
  • Viop 30
  • Dolar
  • Euro

Borçlanma Piyasası Araçları

Borçlanma Piyasası Araçları

Şeker Yatırım, sahip olduğu uzman kadrosuyla bireysel ve kurumsal müşterilerinin tahvil, bono ve repo işlemlerini en etkin şekilde yerine getirmektedir. Borçlanma piyasası araçlarının en önemli özelliği, vade sonuna kadar elde tutulduğu zaman yatırımcı için risksiz, sabit bir getiri sağlamalarıdır.  

 

Bono/ Tahvil

Bir yıldan kısa vadeli borçlanma piyasası araçları bono, bir yıldan uzun vadeli olan borçlanma piyasası araçları ise tahvil olarak adlandırılır. Uzun yıllar sadece devlet tahvili ve bonolarının işlem gördüğü ‘Borçlanma Araçları Piyasası’nın gösterdiği gelişmeye paralel, son dönemde özel sektör tahvil ve bonoları da piyasada yerini almıştır. Şeker Yatırım’da 100 TL ve üzeri tüm bakiyeler için bono ve tahvil alım satım imkanı bulunmaktadır. Bono/ tahvil alım satımı, İnternet Şubemiz aracılığı ile ‘BIST Borçlanma Araçları Piyasası’nın aynı gün valörlü işlemler için açık olduğu saat 14:00’e kadar yapılabilirken, Şekerbank T.A.Ş. Şubeleri aracılığıyla saat 15.30’a kadar işlem yapılabilmektedir. Şeker Yatırım tarafından alım işlemi gerçekleştirilen bu kıymetlerin saklaması müşterilerimiz adına MKK nezdinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. 

 

Repo 


Piyasada işlem gören tahvil ve bonoların vadeleri yatırımlarınız için uygun olmadığı durumda repo, ihtiyacınızı karşılayacak olan en uygun yatırım aracıdır. Repo, yatırımlarınızı bir günden başlayarak değişen vadelerde değerlendirmenizi sağlar. Yatırımlarınızı her gün repoda değerlendirebileceğiniz gibi aynı zamanda repoyu bir diğer yatırım işlemi öncesinde bekleme yatırımı olarak kullanabilirsiniz. Örneğin; satın aldığınız hisse senedinin bedelini iki iş günü sonra takasa yatırmanız gerekmektedir. Bu iki günü repoda değerlendirebilirsiniz. Şeker Yatırım'da 100 TL ve üzerindeki tüm bakiyeler günlük olarak otomatik repoda değerlendirilir. Repo işlemleri, İnternet Şubesi aracılığı ile saat 15:00’e kadar yapılabilirken, Şekerbank T.A.Ş. Şubeleri’nden Şeker Yatırım aracılığı ile saat 16.00’ya kadar gerçekleştirilebilir.